Autorzy książki i moderator spotkania (Fot. Danuta Stefanko)

W Iwano-Frankiwsku, dawnym Stanisławowie, na terenie Pałacu Potockich 1 października 2020 roku odbyła się prezentacja książki „Stanisławowów: historie odnalezione”, autorstwa Petra Hawryłyszyna i Romana Czorneńkoho. Dorobek chronologicznie obejmuje okres od połowy XVIII do końca XX wieku. Prezentacja postaci, analiza wydarzeń oraz komentarze do nich wyświetlają naukowy punkt widzenia autorów. Materiał informacyjny został wzięty z ukraińskich, polskich, austriackich i, częściowo, radzieckich źródeł.

„Zebraliśmy w jedną książkę artykuły, które są konkretnie poświęcone historii naszego miasta. Jej walorem jest to, że mieści listę źródeł archiwalnych. Czyli są to artykuły naukowo-publicystyczne, ale z absolutnie wiarygodną informacją. Zazwyczaj mało kto chce czytać klasyczne teksty naukowe, więc postanowiliśmy je zrobić maksymalnie publicystycznymi” – powiedział współautor książki Petro Hawryłyszyn, kandydat nauk historycznych, dyrektor Biblioteki Naukowej Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka.

Uczestnicy wydarzenia (Fot. Danuta Stefanko)

Ta książka przeznaczona jest dla szerokiego grona odbiorców – mieszkańców i gości miasta, uczniów, studentów i naukowców, a także wszystkich zainteresowanych historią dawnego Stanisławowa.

„Można powiedzieć, że ta książka jest biografią Iwano-Frankiwska. Powiedziałbym, że jest to jedyny systematyczny, chronologicznie ułożony i, najważniejsze, dokumentalnie zatwierdzony projekt. Jest to fundamentalna, wielka i dobra praca. Polecam wszystkim, kto się interesuje tematami historycznymi, tematami naszego miasta, przeczytać tę książkę, ponieważ daje ona możliwość zrozumieć jak żyliśmy, jak się kształciliśmy, zrozumieć dlaczego teraz jesteśmy tacy, jacy jesteśmy” – powiedział Roman Łucki, doktor nauk prawnych, docent, dyrektor Naukowo-Badawczego Instytutu im. Akademika Iwana Łuckoho Uniwersytetu Króla Danyła.

Wszyscy zainteresowani lekturą książki „Stanisławów: historie odnalezione” mogą ją wypożyczyć w Bibliotece Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku. Również publikację można zamówić na stronie wydawnictwa Discursus.

Tekst: Danuta Stefanko

Audycja radia CKPiDE:


Rozmowa ze współautorem książki Petrem Hawryłyszynem:

Zdjęcia: Danuta Stefanko

Partnerzy

Współpraca

Partnerzy medialni

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą

Fundacją Wolność i Demokracja

Projekt „Polska Platforma Medialna Ukraina” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja


Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Up