Tablicę odsłaniają mer Iwano-Frankiwska oraz dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego
(Fot. Danuta Stefanko)

W Iwano-Frankiwsku, dawnym Stanisławowie, 9 października 2020 roku odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Wacławowi Chowańcowi, burmistrzowi Stanisławowa w latach 1924-1935. Pierwszym jego sukcesem było zakończenie długotrwałego procesu przyłączenia gmin podmiejskich do Stanisławowa, co formalnie stało się w 1925 roku. Symbolicznie więc odsłonięcie tablicy odbyło się w pierwszą rocznicę powstania Iwanofrankiwskiej Zjednoczonej Wspólnoty Terytorialnej.

„Obchodząc tę rocznicę, powinniśmy wspomnieć poprzedników, którzy robili wszystko, żeby nasze miasto stawało się lepsze. Dlatego ważne jest, że odsłoniliśmy tablicę prezydentowi, burmistrzowi Wacławowi Chowańcowi, który dołożył starań, aby miasto wzrastało. Iwano-Frankiwsk się zmieniał, budowały się drogi, rozwijała się infrastruktura, budowały się kościoły i cerkwie. Dzisiaj jest bardzo ważne tworzenie pamięci o tych, którzy tworzyli miasto 100 lat temu” – powiedział mer Iwano-Frankiwska Rusłan Marcinkiw.

Tablicę Wacławowi Chowańcowi odsłonięto w ramach zainicjowanego przez Radę Miasta Iwano-Frankiwska projektu „Iwano-Frankiwsk – miasto bohaterów”, mającego na celu upowszechnianie informacji o postaciach i wydarzeniach, które pozostawiły ślad w dziedzictwie kulturalno-historycznym miasta.

Uczestnicy wydarzenia (Fot. Danuta Stefanko)

„Bardzo miłe jest to, że Iwano-Frankiwsk jest miastem współczesnych bohaterów i też tych, którzy 100 lat temu jego rozbudowywali. Wacław Chowaniec zrobił dużo dla rozwoju Stanisławowa. Chciałabym, żeby pamięć o takich ludziach, ta misja tworzenia lepszego miasta, była u każdego z nas. Odsłonięcie tej tablicy jest również dobrym symbolem tego, że Polacy i Ukraińcy są przyjaznymi sobie narodami” – powiedziała Maria Osidacz, dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. badacze historii, naukowcy i krajoznawcy.

„Odsłoniliśmy tablicę człowiekowi, który zostawił piękny ślad w historii naszego miasta. Na początku lat 20., kiedy został burmistrzem, Stanisławów był małym miastem. Przyłączenie gmin podmiejskich było dużą odpowiedzialnością. Stało się to symbolicznie 1 stycznia 1925 roku. Wówczas gazety z zachwytem pisały, że urodził się „wielki Stanisławów”. Faktycznie, miasto, jednym machnięciem pióra, zwiększyło ilość mieszkańców. Staliśmy się trzecim miastem Galicji po Krakowie i Lwowie” – powiedział krajoznawca Iwan Bondarew.

Tablica pamiątkowa poświęcona Wacławowi Chowańcowi znajduje się na budynku przy ulicy Nezałeżnosti 2 (dawniej ul. Sapieżyńska) – głównej ulicy miasta, potocznie nazywanej „deptakiem” czy „stumetrówką”. Na tablicy został umieszczony QR-kod, po zeskanowaniu którego mieszkańcy i goście miasta będą mogli przeczytać informacje o ówczesnym burmistrzu Stanisławowa w języku ukraińskim, polskim oraz angielskim. Z biografią Wacława Chowańca można zapoznać się również na naszym portalu.

Tekst: Danuta Stefanko

Zdjęcia: Danuta Stefanko

Partnerzy

Współpraca

Partnerzy medialni

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą

Fundacją Wolność i Demokracja

Projekt „Polska Platforma Medialna Ukraina” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja


Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Up