Fot. Wiktoria Szkriblak

W murach Karpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka odbył się XVI Konkurs Ortograficzny dla Młodzieży Akademickiej – wydarzenie, które od lat zajmuje ważne miejsce w życiu środowiska polonistycznego Ukrainy. Konkurs zgromadził studentów z różnych regionów kraju, potwierdzając niesłabnące zainteresowanie językiem i kulturą polską wśród młodego pokolenia.

Program rozpoczął się uroczystą inauguracją, po której uczestnicy zmierzyli się z wymagającym dyktandem autorstwa prof. Agaty Roćko, przewodniczącej jury konkursowego. Tegoroczny tekst, rozpoczynający się słowami „Trzask prask i po reformie polskiej ortografii!”, okazał się prawdziwym sprawdzianem znajomości zasad polskiej ortografii oraz językowej precyzji.

W inauguracji, w formule online, uczestniczyli m.in. prof. Agata Roćko oraz Paweł Terpiłowski, reprezentujący Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie. Wśród gości obecnych na uniwersytecie znaleźli się natomiast wicekonsul Sebastian Delura, przedstawiciel Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, prof. Ihor Cependa, przewodniczący Rady Naukowej Karpackiego Uniwersytetu Narodowego, Witalij Szkromyda, prorektor uczelni, dr Ołena Pełechata, dyrektor Centrum Polonistyki, prof. Roman Hołod, dziekan Wydziału Filologicznego, dr Olga Łazarowycz, zastępca dziekana oraz dr Natalia Szczerbij, kierownik Katedry Języków Słowiańskich.

Fot. Wiktoria Szkriblak

Tegoroczna edycja miała szczególny wymiar. Konkurs powrócił po pięcioletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 oraz rosyjską agresją przeciwko Ukrainie.

„Po pięcioletniej przerwie spowodowanej pandemią oraz rosyjską agresją przeciwko Ukrainie powrót Konkursu Ortograficznego stał się symbolem kontynuacji wieloletniej tradycji polonistycznej. Wierzę, że w przyszłości wydarzenie ponownie zgromadzi jeszcze większą liczbę uczestników z całej Ukrainy i spotkamy się w Iwano-Frankiwsku, napiszemy dyktando, a następnego dnia pojedziemy do Jaremcza” – powiedziała dr Olena Pelechata, dyrektor Centrum Polonistyki i organizatorka wydarzenia.

Konkurs był nie tylko sprawdzianem umiejętności językowych, a także okazją do integracji młodzieży akademickiej z różnych części kraju. Uczestnicy mieli możliwość wymiany doświadczeń, nawiązania nowych kontaktów oraz poznania historii i atmosfery Iwano-Frankiwska, dawnego Stanisławowa, podczas wspólnego spaceru po mieście.

Do Iwano-Frankiwska przybyli studenci m.in. z Kijowa, Lwowa, Tarnopola, Charkowa, Łucka, Drohobycza, Połtawy, Czerkas i Chmielnickiego. Obecność reprezentantów wielu ośrodków akademickich potwierdza, że polonistyka na Ukrainie rozwija się dynamicznie mimo wyzwań ostatnich lat.

Fot. Wiktoria Szkriblak

„Bardzo się cieszę, że mogłam uczestniczyć w Konkursie Ortograficznym. To inicjatywa, która integruje młodych ludzi i motywuje ich do dalszego doskonalenia umiejętności językowych. Jestem wdzięczna organizatorom i wszystkim uczestnikom za wspólne doświadczenie, emocje oraz wyjątkową atmosferę” – mówiła Anna Semerowa, uczestniczka konkursu.

XVI Konkurs Ortograficzny stał się świętem języka polskiego oraz miejscem spotkania młodych ludzi zainteresowanych polską kulturą, historią i współczesnością. Wydarzenie pokazało, że nauka języka polskiego otwiera nowe możliwości edukacyjne, zawodowe i kulturowe, a jednocześnie wzmacnia relacje między Polakami i Ukraińcami.

„Język to nie tylko narzędzie komunikacji, ale również trwały most łączący kultury i otwierający drogę do wzajemnego zrozumienia. Ponad trzydziestoletnia historia iwanofrankiwskiej polonistyki jest najlepszym dowodem znaczenia edukacji i dialogu w budowaniu dobrych relacji między naszymi narodami” – zaznaczył wicekonsul Sebastian Delura, przedstawiciel Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

Wydarzenie zostało zorganizowane przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP we Lwowie oraz Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, pod patronatem Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie. Partnerem medialnym konkursu było Radio CKPiDE.

Tekst: Karolina Szostak


Zdjęcia: Wiktoria Szkriblak

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Up